XXIV WCCI Warsaw 2020 – zachowanie tradycji w nowoczesnej formie

W dniach 28-30.09.2020 r. odbyły się warsztaty Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (WCCI) organizowane przez Fundację Wspierania Kardiologii Interwencyjnej pod auspicjami Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych (AISN) Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Wydarzenie, organizowane od ponad 20 lat, jest jednym z najbardziej prestiżowych spotkań kardiologów, kardiologów interwencyjnych, kardiochirurgów i przedstawicieli kadr medycznych – specjalistów z całego świata. 

Tradycyjnie już WCCI to multimedialne prezentacje, symultaniczne konferencje oraz interaktywne warsztaty praktyczne, które od prawie ćwierćwiecza są punktem odniesienia co do  jakości oraz warsztatu pracy kardiologów interwencyjnych i kadr medycznych związanych z medycyną sercowo-naczyniową w Polsce i na świecie. 

Tegorocznym motywem przewodnim warsztatów była rewaskularyzacja tętnic wieńcowych ze szczególnym uwzględnieniem wielonaczyniowej choroby wieńcowej, udrożnień przewlekle zamkniętych tętnic wieńcowych oraz choroby pnia lewej tętnicy wieńcowej. Dużą uwagę poświęcono najbardziej skomplikowanym i obiecującym zabiegom dotyczącym chorób strukturalnych serca, w tym interwencjom na zastawce aortalnej, mitralnej i trójdzielnej.

Lekarze skupili się również na przedstawieniu swoich doświadczeń i najlepszych praktyk w zabiegach zamykania uszka lewego przedsionka u pacjentów z migotaniem przedsionków i przeciwskazaniami do przewleklej terapii przeciwkrzepliwej oraz interwencjom na tętnicach szyjnych i obwodowych.

Najlepszym podsumowaniem samych warsztatów są wypowiedzi Dyrektorów WCCI – prof. Adama Witkowskiego, Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kierownika  Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie oraz prof. Roberta Gila, Kierownika Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA.

Prof. Adam Witkowski podsumowuje WCCI Warsaw 2020:

Prof. Robert Gil podsumowuje WCCI Warsaw 2020:

W tym roku WCCI po raz pierwszy odbyło się w hybrydowej formule łączącej stacjonarną organizację z komunikacją online. Nowością tegorocznej edycji WCCI była pierwsza Debata Media Świadome kardiologii z udziałem lekarzy i dziennikarzy organizowana wspólnie z fundacją Instytut Świadomości, która zastąpiła dotychczasową wersję corocznej konferencji prasowej. 

Media Świadome Kardiologii jako debata Lekarzy i Dziennikarzy miała na celu wypracowanie jak najlepszej komunikacji między środowiskiem medycznym a medialnym, zwrócenie uwagi na najbardziej palące problemy polskiej kardiologii, a także zweryfikowaniu ważnych informacji i przekazów w dziedzinie kardiologii, które mogą być mylące, nieaktualne, nieprawdziwe lub niezweryfikowane.

Prof. Adam Witkowski podsumowuje Debatę Media Świadome Kardiologii:

Prof. Robert Gil podsumowuje Debatę Media Świadome Kardiologii:

Ewelina Zych-Myłek, Prezes fundacji Instytut Świadomości podsumowuje Debatę Media Świadome Kardiologii:

Debata Media Świadome Kardiologii:

W trakcie warsztatów prezentowane były transmisje na żywo zabiegów z ośrodków m.in. z Warszawy, Budapesztu i Brna. W trakcie WCCI, odbyła się również druga edycja mini warsztatów WAR-CTO oraz pierwsza edycja mini warsztatów WAR-CHIP, przeznaczona dla zaawansowanych operatorów.

Ewelina Zych-Myłek

Poprzedni Artykuł

Opieka nad pacjentem po przecewnikowej implantacji zastawki aortalnej

Następny Artykuł

Ocena naczyń nasierdziowych i mikrokrązenia

Powiązane Artykuły
Total
0
Share